خدمات میکروتیک (MikroTik)

امروزه محصولات میکروتیک بدلیل قیمت بسیار مناسب، امکانات بسیار زیاد ، هر روزه در حال افزایش سهم خود در بازار شبکه‌های کامپیوتری می‌باشند.
از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصولات اینست که تقریباً تمام نیازهای یک شرکت یا سازمان کوچک، متوسط و حتی بزرگ، با استفاده از این دستگاه، با قیمتی بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه قابل دستیابی است.
یکی از ویژگی های MikroTik پایداری آن است. MikroTik مانند یک روتر قوی از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نیاز به هیچ گونه login یا استارت کردن هر نوع سرویس بر خوردار است. دیگر قابلیت قابل توجه MikroTik سرعت نصب تنظیمات آن است. MikroTik در عرض چند دقیقه نصب و براحتی تنظیم می شود و این قابلیت در آن وجود دارد که بتوان تنظیمات آن را Import و Export کرد. در ضمن مهم ترین نقطه قوت سرور میکروتیک به صرفه بودن آن نسبت به نمونه های مشابه سخت افزاری است.

ارتباط با شعبات و زیر مجموعه ها

ارتباط بین دفاتر و شعبات شبکه موضوع مهمی است که راه اندازی آن یکی از قابلیت‌های میکروتیک است. به کمک میکروتیک و با ساخت vpn connection میتوان بین شعبات خود ارتباط امن برقرار کرده و از منابع موجود بین شعبات از قبیل file sharing , پرینترها ,دوربین‌ها و برنامه های جانبی از جمله یرنامه های حسابداری و انبار و البته با اعمال محدودیتهای سطح دسترسی استفاده کرد.

مدیریت پهنای باند

کنترل مصرف کاربران از مهمترین دغدغه‌های مدیران شبکه میباشد. قابلیت محدود‌سازی و مدیریت پهنای باند داخلی (LAN) و خارجی (wan) یکی از امکانات میکروتیک می‌باشد. مدیریت قادر خواهد بود با گروه بندی کاربران و اعمال مدیریت بر گروهی از کاربران، محدوده IP و … را به تفکیک IN، OUT، نوع برنامه ، PORT و سایر المانها مدیریت کنید. با تنظیم حرفه‌ای مدیریت قادر خواهید بود کلیه فعالیتهای موجود در شبکه خود را مدیریت و کنترل و مونیتور نماید.

راه اندازی PROXY SERVER

پروکسی سرور یا کش سرور وظیفه ذخیره وبسایتهای بازدید شده توسط کاربران را بر عهده می گیرد. و در صورتی که کاربر دیگری نیاز به آن صفحه داشته باشد همان صفحه را به وی نشان خواهد داد بدین طریق سرعت پاسخگویی به کاربران افزایش و مصرف اینترنت مجموعه کاهش خواهد یافت. همچنین با توجه به اینکه proxy server روتر به عنوان واسط عمل می کند می توان نسبت به اعمال محدودیت ها در نحوه دسترسی به سایتها در نظر گرفت.

مدیریت و استفاده از چندین اشتراک اینترنت بطور همزمان

به کمک این قابلیت قادر خواهید بود چندین اشتراک اینترنت را داشته باشید و بنا به نیاز شبکه خود به تفکیک هر اشتراک را به کاربران شبکه خود اختصاص داده و یا به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال یک کانکشن اینترنت ADSL و یک کانکشن اینترنت رادیو و با سرعت دریافت متفاوت موجود است. با استفاده از قابلیت Load Balancing میکروتیک می‌توانیم با اعمال شرط با توجه به نوع کاربران شبکه اینترنت موجود را تقسیم بندی و به اشتراک بگذاریم . چنانجه یکی از خطوط قطع شود و یا با کاهش سرعت مواجه شود با همین قابلیت میکروتیک و بدون اینکه کاربر متوجه شود از اینترنت دوم استفاده خواهد شد

DHCP Server

میکروتیک دارای سیستم توزیع IP یا همان DHCP نیز می‌باشد و می‌تواند به کاربرانی که با آن متصل شده‌‌‌‌‌اند IP مورد نظر را نیز اختصاص بدهد.

firewall

در هر سازمانی معمولاً تعدادی کامپیوتر وجود دارد که مدیران مایلند به شبکه داخلی شرکت متصل بوده، ولی به اینترنت دسترسی نداشته باشند (مثلاً کامپیوترهای بخش مالی شرکت). با استفاده از فایروال قدرتمند میکروتیک امکان تعیین دسترسی سیستم‌ها به اینترنت وجود دارد. البته مثال فوق نمونه کوچکی از قابلیتهای فراوان فایروال در میکروتیک میباشد.

VPN

با ایجاد سرور VPN، امکان ارتباط با منابع داخلی شبکه مانند دوربین‌ها، فایل سرور، پرینترها و … از طریق محیط اینترنت برای کاربران میسر بوده، و می‌توان اتصال کارکنان مجموعه به شبکه داخلی را، در هر مکان و زمانی با ایجاد یک VPN یا تونل امنمیسر کرد .
– انتقال تصویر
با منتشر کردن دوربین‌های موجود در شبکه و تغییر پورت‌ آن قادر خواهید بود از طریق محیط اینترنت و در مکانی که دسترسی به اینترنت داشته باشید حتی از طریق موبایل خود وضعیت دوربین‌های خود را مشاهده کنید.